Let’s do it Greece

Οι τάξεις Α’, Β’ και Γ’ του σχολείου μας παρακολούθησαν την ενημέρωση για το εθελοντικό πρόγραμμα “Let’s do it Greece” και ενημερώθηκαν για τις περιβαλλοντικές δράσεις του Δήμου Σαρωνικού.

Οργανούληδες

Οι μαθητές της Δ’ , Ε’ και ΣΤ’ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΟΡΓΑΝΟΥΛΗΔΕΣ», μαθαίνοντας για τις εκπληκτικές λειτουργίες των οργάνων του ανθρώπινου σώματος, για το πώς να τα διατηρούμε υγιή και χαρούμενα και για την αξία της δωρεάς οργάνων στις ζωές των ανθρώπων

.

Μπορούμε στο Σχολείο

Οι μαθητές παρακολούθησαν την Τετάρτη 31.01.2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μπορούμε στο Σχολείο».
Το πρόγραμμα, που φέρει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας (Αρ. Πρωτοκόλλου:Φ1/ΕΠ/128888/138423/Δ7) παρουσιάστηκε δια ζώσης στους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου.  Συνολικά παρακολούθησαν το πρόγραμμα 65 παιδιά.
Το πρόγραμμα είχε στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των παιδιών για το θέμα της σπατάλης του φαγητού. ενώ μέσα από δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ανακαλύψουν συγχρόνως έννοιες όπως ο εθελοντισμός και η κοινωνική προσφορά.