Let’s Do It Greece (Δενδροφύτευση στο Πάνειον Όρος)

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, που έλαβαν μέρος στη δράση του Let’s Do It Greece για την προετοιμασία και τον καθαρισμό του Πάνειου όρους της περιοχής μας, ώστε να το ξαναδούμε σύντομα πράσινο. Αισιοδοξούμε να λάβουμε μέρος ως σχολική κοινότητα και σε άλλες περιβαλλοντικές δράσεις.

Γιορτή του Βιβλίου- Δ’ Δημοτικού

Σήμερα 15 του Απρίλη, συναντήθηκαν στο σχολείο μας ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με τον Αίσωπο. Τους Κάλεσαν οι Εκπαιδευτικοί Λιούμη Ευαγγελία και Μπαλάτσιου  Άννα και τα παιδιά της Δ’ Τάξης. Μπήκαν στο παραμύθι των ζωγραφιών της Αγγελικής Αλαντζιά και των χρυσών της χεριών που μεταμόρφωσαν τα πάντα. Τραγούδησαν με την Εύα Μπεκιάρη και χοροπήδησαν, κάθισαν, αστειεύτηκαν, σοβάρεψαν με το μαγικό ραβδάκι της Κωνσταντίνας Σταθουλοπούλου. Τα παιδιά έγιναν οι ήρωες των παραμυθιών με όμορφα κοστούμια και μεγάλα χαμόγελα.

Κι από σήμερα… που τα βρίσκεις που τα “χανς”, γύρω από τη βιβλιοθήκη σαν μυστήριο ποντίκι, ψάχνοντας για φαντασία στων βιβλίων την ουσία, τη μαγεία, τη λατρεία Ζήτω η Φιλαναγνωσία!

Γιορτή Ε’ Δημοτικού – 25ης Μαρτίου 2024

Στις 22/3/24 πραγματοποιήθηκε η γιορτή των δυο τμημάτων της Ε’ τάξης, κατά την οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν τη γιορτή  με τίτλο «400 χρόνια αγώνες» αφιερωμένη στην εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου.